Potwór spod kobiecej ręki

Po pierwszej próbie z bombą atomową część jej twórców błagała prezydenta Stanów Zjednoczonych, żeby nie uwalniał potwora, którego stworzyli. 6 sierpnia 1945 r. nad Hiroszimą jednak go uwolniono. Mało kto wiedział, że przy jego produkcji w większości zaangażowane były kobiety.

Dziwne dzieje państwa Rokitów | Dwoje na huśtawce

Rokitowie byli najsłynniejszym politycznym małżeństwem III RP. Teraz są obiektem żartów, a często i brutalnych kpin. Znajomi Rokitów zastanawiają się, na ile życiowy dołek Jana jest wynikiem intryg wrogów, ile w tym winy jego samego, a jaka jest rola związku z Nelly.

Kampania antyłupkowa | Komu śmierdzi gaz?

Niebawem w Polsce, a za nią w Europie, zapadną decyzje o przyszłości gazu z łupków. Dla jego przeciwników to ostatni moment, by uratować kontynent przed katastrofą lub zabezpieczyć swoje polityczne i finansowe interesy.

Architektura muzeów holokaustu | Muzea pustki

Gmach Muzeum Historii Żydów Polskich został otwarty dla zwiedzających. Dotychczas można było tylko z zewnątrz podziwiać jego oryginalną bryłę. Trzeba przyznać, że jedną z ciekawszych wśród wielu poświęconych Żydom i Holocaustowi placówek rozsianych po świecie.

Okładki Storma Thorgersona (1944-2013) – galeria

Sprzedał ponad 100 mln płyt, choć żadnej nie nagrał. W wieku 69 lat zmarł Storm Thorgerson, autor pamiętnych okładek albumów Pink Floyd, Led Zeppelin, Petera Gabriela, The Mars Volta czy Muse. Słynął z „wielkiej wyobraźni oraz wysokich, niekiedy wściekle wysokich standardów” – jak wspominał Nick Mason, perkusista Pink Floyd. Oto…

Zastępcy partyjnych wodzów | Los delfina

„Miał być delfinem, chciał być rekinem, a został leszczem” – powiedział niedawno z satysfakcją o Zbigniewie Ziobrze jego dawny partyjny kolega z PiS Adam Hofman. Ta formuła dość dobrze obrazuje los tych, którzy mają zastąpić partyjnych wodzów.

Melodramatyczna śmierć Puszkina | Bebechy poety

Aleksander Puszkin zmarł 10 lutego 1837 r. z ran odniesionych w pojedynku. Niestety, jego śmierć robiła wrażenie zwieńczenia kiepskiego melodramatu, który do dziś żenuje wielbicieli największego poety Rosji: trudno im się pogodzić z faktem, że tak wielki człowiek uległ presji pewnej plotki.

Jak prezes giełdy inwestował w uczucie | Kino akcji

17 stycznia stracił stanowisko i zarobki (1 mln 856 tys. zł w 2011 r.) Ludwik Sobolewski, prezes Giełdy Papierów Wartościowych. Zawodowy dramat prezesa może stać się doskonałą dźwignią reklamową dla jego życiowej partnerki, początkującej aktorki Anny Szarek.