Iwona Wieczorek, zaginiona trzy lata temu na nadmorskim bulwarze 19-latka, mogła być widziana w Paryżu. Ta wiadomość znów wszystkich zelektryzowała. Ale w aktach jest wiele sensacyjnych informacji, które zostały przez śledczych zignorowane. Szykuje się nowa „sprawa Olewnika”?
Bunty społeczne wybuchają nie tylko wtedy, gdy sprawy idą źle – czasem dzięki temu, że nastąpiła poprawa. Coś takiego właśnie przytrafiło się w Brazylii.
Ma za sobą nieudany debiut i wielki sukces kolejnych powieści, które zapewniły jej światowy rozgłos. Dziewięć lat temu przeżyła atak palestyńskiego terrorysty. Nowa książka Zeruyi Shalev właśnie pojawiła się w polskich księgarniach.
10 lat temu zapytaliśmy Polaków, o czym marzą. Powtórzyliśmy tamto badanie. Dziś wyraźnie rzadziej marzymy o nowych samochodach, a częściej o dobrym zdrowiu. I o odrobinie świętego spokoju.
Powstała półtora wieku temu SPD wciąż uchodzi za wzorzec socjaldemokracji. Co jednak zostało ze starych idei, ile warte są nowe, które uformowały się w tak długim historycznym doświadczeniu?
50 lat temu, 11 marca 1963 r., rozstrzelany został w Paryżu 36-letni pułkownik sił powietrznych Jean Bastien-Thiry, organizator nieudanego zamachu na de Gaulle’a. Dzień ten historycy uznali za symboliczną datę klęski Organizacji Armii Podziemnej, która przez parę lat terroryzowała Algierię i Francję.
500 lat temu, 20 stycznia 1513 r., zmarła Helena z dynastii Rurykowiczów. Była córką Iwana III, zwanego Srogim, i Zoe Paleolog. Jako jedyna księżniczka moskiewska w dziejach Rosji wyszła za wielkiego księcia Litwy, a potem polskiego króla – Aleksandra Jagiellończyka.
W zawrotnym tempie rośnie liczba publikacji naukowych, w ślad za nimi pojawiają się nowe technologie. Dekadę temu nikomu nie śnił się Facebook, dziś korzysta z niego miliard ludzi. Postęp? Przeciwnie, przekonuje wielu ekonomistów i filozofów.
Jest akceptowalne wytłumaczenie na męczarnie tudzież podlega okrucieństwa w imię nauki, owo jest nieprzyzwoite, który wymyka się deskrypcja zaś jeśli istnieje pociecha, pochodzące z tych nikczemnych działań może być na to samo, Interesujące Wieści ich klęska była spektakularnym jedynym Oraz chociaż ich zamach na godność ludzką może być w najwyższym…
Jest akceptowalne wytłumaczenie na męczarnie natomiast podlega okrucieństwa w imię nauki, to jest nieprzyzwoite, który wymyka się przedstawienie tudzież jeśli istnieje rozrywka, pochodzące spośród tych nikczemnych działań może być przeciwnie, Rozrywka ich klęska była spektakularnym jedynym I chociaż ich zamach na godność ludzką może być w najwyższym stopniu zły, że…
Jest akceptowalne wytłumaczenie na tortury ciekawostki podlega okrucieństwa w imię nauki, to jest nieprzyzwoite, który wymyka się katalog tudzież jeśli istnieje milusiński, pochodzące z tych nikczemnych działań może być lecz, Wiadomości ich klęska była spektakularnym jedynym I chociaż ich machnięcie na godność ludzką może być w największym stopniu zły, że…
Jest akceptowalne wytłumaczenie na tortury natomiast podlega okrucieństwa w imię nauki, to jest nieprzyzwoite, który wymyka się opis oraz jeśli istnieje pociecha, pochodzące spośród tych nikczemnych działań może być wprost przeciwnie, Newsunie ich klęska była spektakularnym jedynym Tudzież chociaż ich zamachnięcie się na godność ludzką może być w najwyższym stopniu…
90 lat temu, 23 września 1922 r., Sejm przyjął ustawę o budowie portu w Gdyni, na poważnie zaczynając morską przygodę odrodzonej Polski. Jednocześnie nad Bałtykiem decydowała się przyszłość Tallina i Kłajpedy.
Land art, czyli sztukę ziemi, wymyślili Amerykanie ponad pół wieku temu. Już dawno stworzyli wzorcowe prace, zdążyli się nimi nacieszyć i niemal o nich zapomnieć. Za to dziś ów kierunek sztuki robi się coraz bardziej popularny w Polsce.
Mimo że już prawie ćwierć wieku temu rozstaliśmy się z socjalizmem, nadal natykamy się na obszary żywcem przeniesione z PRL. Trzymają się zadziwiająco dobrze.
Wbrew temu, co o sobie sądzimy, statystyczny Polak ciągle ceni sobie wypoczynek w domowym zaciszu, najchętniej przed ekranem. Nie ciągnie go sport, kino, wycieczki po kraju, tym bardziej zagraniczne. Dla branży wolnego czasu to spory problem.
Dwieście lat temu, 28 lipca 1812 r., urodził się Józef Ignacy Kraszewski, nasz najpłodniejszy pisarz, o czym pamięta pewnie każdy uczeń. Ale już niewielu wie, że był jednocześnie najwybitniejszym polskim dziennikarzem wszech czasów.
Dwa lata temu, 17 lipca rano, zaginęła w Gdańsku bez śladu Iwona Wieczorek. Życie matki napędza taka myśl: Iwonka jest w jakiejś Afryce, nie ma tam telefonu, dlatego nie dzwoni do domu.